خانه » نظام وظیفه

نظام وظیفه

اداره امور مشمولین از قسمتهای مهم و حساس در امور دانشجویی به شمار می رود  که وظیفه آن  عبارتست از:

1-  جلوگیری از ورود داوطلبان مشمول ، غایب و فاقد معافیت نظام وظیفه به عرصه دانشگاه.

2-      تهیه معافیت تحصیلی برای داوطلبان مجاز برای ورود به دانشگاه.

3-      معرفی دانشجویان انصرافی یا اخراجی و یا فارغ التحصیل به نظام وظیفه.

4-      صدور گواهینامه های لازم برای دانشجویان عازم به سفرهای زیارتی ، ماموریتهای علمی و مسابقات خارج از کشور.

5-      انجام مکاتبات لازم با دوائر داخل و خارج دانشگاه جهت تعیین سابقه تحصیلی ، مشمولیت و تهیه مدارک مورد نیاز دانشجویان.

6-      بررسی و تایید اصالت کارتهای معافیت پزشکی و ……

7-      تایید برگهای گواهی تحصیل دانشجویان ذکور برای ادارات و موسسات دولتی و نهادها و ارگانها.

8-      همکاری و هماهنگی لازم با ادارت وظیفه عمومی سراسر کشور در مورد دانشجویان شاغل به تحصیل و فارغ التحصیل.

نكات مهم درخصوص نظام وظیفه

·         معافیت تحصیلی برای هر مقطع تحصیلی یکبار و حداکثر تا اخذ مدرک دکترا صادر می شود .

·         مشمولان فارغ التحصیل فوق دیپلم و بالاتر پس از فراغت از تحصیل يكسال به منظور روشن شدن وضعیت مشمولیت خویش و معرفی به وظیفه عمومی فرصت دارند و پس از سپری شدن مهلت یاد شده غیبت شناخته می شوند.

·         مشمولان فوق که قصد ادامه تحصیل در مقطع تحصیلی بالاتر را دارند ، باید در مهلت يكسال تعیین شده در آزمون شرکت نمایند و در صورت قبولی در آزمون و عدم ورود به غیبت مجاز به ادامه تحصیل خواهند شد

·         ورود مشمولان به غیبت ، مانع از ادامه تحصیل آنان خواهد بود .

·         دانشجویانی که از تحصیل انصراف داده و ترک تحصیل نمایند باید ظرف مدت يكسال با ارسال مدارک خود به سازمان وظیفه عمومی ، به خدمت اعزام شوند.

·         دانشجویان در حین تحصیل می توانند با دارا بودن شرایط مندج در آیین نامه و مقررات وظیفه عمومی نسبت به دریافت کارت معافیت کفالت و یا معافیت های خاص (عنایات رهبری…) اقدام نمایند. بدیهی است که اخذ معافیت پزشکی درحین تحصیل امکان پذیر نبوده و دریافت معافیت فوق منوط به فراغت از تحصیل ، ترک تحصیل و یا اخراج دانشجو خواهد بود.

·         طبق آئين‌نامه‌ آموزشي اگر دانشجويي اخراج شود معافيت تحصيلي باطل شده و يك رونوشت نيز به آدرس منزل دانشجو ارسال مي‌گردد. دريافت اصل نامه به عهده خود دانشجو است همچنين دانشجوياني كه در بدو ورود به دانشگاه داراي نقص مدرك بوده و تعهد جهت تكميل مدارك را دارند نيز مي بايد نسبت به تكميل مدارك خود در موعد مقرر اقدام نمايند. در غير اين‌صورت فايل آن‌ها بسته و به هيچ عنوان باز نخواهد شد و اخذ تائيديه معافيت تحصيلي نيز به عهده خود دانشجو خواهد بود.

·         ضمناً دانشجوياني كه داراي معافيت موقت مي‌باشند بايد بعد از تمديد معافيت موقت و يا دريافت اصل كارت معاف دائم با همراه داشتن اصل و دو نسخه كپي از آن به اين واحد مراجعه تا در هنگام انتخاب واحد فايل ثبت‌نام آنها مسدود نشود

·         دانشجوياني كه مجوز خروج از كشور دريافت مي‌دارند جهت درج شماره معافيت تحصيلي بايد به امور مشمولين دانشگاه مراجعه نمايند.

·         طبق ماده 50 تبصره 2 آئين‌نامه آموزشي با گذشت يك ماه از تاريخ صدور حكم انصراف معافيت تحصيلي باطل و دانشجو حق بازگشت به تحصيل را ندارد و طبق ماده 51 دانشجوي عدم مراجعه بدون اخذ مرخصي در يك نيم‌سال، انصراف از تحصيل محسوب شده و معافيت تحصيلي نيز طبق گزارش واحدهاي آموزشي باطل گرديده و به آدرس آنان پست خواهد شد.

·         فارغ‌التحصيلان بعد از ابطال معافيت تحصيلي از تاريخ فارغ‌التحصيلي يكسال و دانشجويان اخراج و انصراف پس از ابطال معافيت تحصيلي از تاريخ انصراف و اخراج كه از سوي اداره آموزش تعيين مي‌گردد 4 ماه فرصت جهت معرفي و دريافت دفترچه اعزام، دارند.

·         مشمولين باید جهت انجام معرفي به اداره وظيفه‌ عمومي ناجا، دفترچه ارسال مدارك را از اداره پست تهيه نموده و سپس مدارك لازم به همراه اصل معرفي‌‌نامه نظام وظيفه كه از سوي دانشگاه صادر شده را به معاونت وظيفه‌عمومي ناجا ارسال نمايند. مشمولين بايد توجه داشته باشند كه حتماً تصوير اصل معرفي نامه را همراه با مدارك ارسال نمايند و نه رونوشت آنرا چون مدارك برگشت شده و چنانچه فرجه يكسال رو به اتمام باشد برايشان غيبت محسوب مي‌گردد

·         تمامي معرفي نامه‌هاي ابطال معافيت تحصيلي جهت معاونت وظيفه عمومي ناجا صادر مي‌گردد

·         تاريخ معرفي به نظام وظيفه به هنگام  فارغ التحصيلي يا اخراجي ويادرصورت انصراف براساس آخرين نيمسال تحصيلي که مشغول به تحصيل بوده اند برابر جدول زيرتعيين مي گردد.بنابراين لازم است کليه دانشجویانی که ازمعافيت تحصيلي دانشگاه استفاده برخوردار بوده اند، در زمينه امور تسويه حساب و دريافت نامه معرفي به نظام خود بموقع اقدام نمايند تا با مشکل غيبت مواجه نشوند.بديهي است هرگونه تأخير يا کوتاهي درانجام امور فارغ التحصيلي ويا تکميل فرم تسويه حساب اخراجي/انصرافي موجب تغيير اين تاريخ نمي شود ودانشگاه مسئوليت غيبت نظام وظيفه را نخواهد پذيرفت .

·         دانش آموخته يا فارغ التحصيل به کسي اطلاق مي شود که در همان مقطعي که از ابتدا پذيرفته شده وثبت نام نموده موفق به اتمام کليه دروس دوره خود گردد بديهي است .چنانچه به هردليل موفق به دريافت مدرکي پايين تر از مقطع قبولي اوليه شود فارغ التحصيل دوره محسوب نمي شود ولذا فرجه  يكساله شامل وي نخواهد شد.

·         دانشجويان انصرافي يا اخراجي فقط يكسال از تاريخ هاي مندرج در جدول فوق فرصت دارند نامه ابطال معافيت تحصيلي خود را براي سازمان وظيفه عمومي برابر مقررات پست نمايند.

·         مراجعه بموقع دانشجو به امور نظام وظیفه حوزه دانشجویی براي انجام اقدامات لازم وطي مراحل مربوط درهريک از موارد اخراجي ، انصرافي ،فارغ التحصيلي الزامي است و عدم اقدام بموقع اين عزيزان مانع از مواجه با غيبت نظام وظيفه نخواهد‌شد.

یک دیدگاه

  1. سلام
    اگر کسی معافیت تحصیلیش دوسال پیش تموم شده باشه و10واحد بیشتر پاس نکرده باشه ویکبار هم معافیت تحصیلی گرفته باشه میتونه دوباره ادامه تحصیل بده؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *