خانه » تاریخچه

تاریخچه

از آنجائیکه در اساسنامه سازمان سما فعالیت های آموزشی در دوره های تحصیلی کاردانی فنی و حرفه ای منظور گردید و از طرف دیگر لزوم آموزش و تربیت نیروهای انسانی مورد نیاز کشور بویژه در بخش صنعت و بکارگیری در پست های کاردانی فنی صنایع مختلف و همچنین خیل علاقه مندان به فراگیری علم و دانش در دانشگاه ها، مسئولین رده بالای دانشگاه آزاد اسلامی را بر آن داشت تا برای پاسخ به نیاز جامعه چاره اندیشی نمایید که ماحصل جلسات و نشست های تخصصی در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی و هماهنگی این سازمان با وزارتخانه های مربوطه منجر به صدور بخشنامه تاسیس آموزشکده هايی فنی و حرفه ای در حوزه معاونت سما واحد های دانشگاه آزاد اسلامی شد که تعدادی از واحد های دانشگاهی در همان سال اول صدور بخشنامه ( سال تحصیلی 84-83 ) اقدام به پذیرش دانشجوی در مقطع کاردانی فنی و حرفه ای در آموزشکده های وابسته به حوزه معاونت سما خود نمودند.
آموزشکده سما در محل سوله ورزشي دانشگاه شروع به کارنمود که در ابتدا فاقد کارگاهها و آزمايشگاه و سايت کامپيوتري بوده و با توجه به داير بودن رشته هاي فني مسئولين آموزشکده در سال 84 اقدام به فعاليت جهت تاسيس کارگاهها ، آزمايشگاه و سايت کامپيوتري و تهيه و ساخت ساختمان جهت آموزشکده پرداختند و اينک آموزشکده فني و حرفه اي سما مسجدسليمان پس از سه سال تلاش مستمر ،اکنون به مرحله ای رسیده است که به عنوان یکی از پویا ترین مراکز آموزش عالی مطرح است .
این آموزشکده با آزمایشگاههای مجهز، دو سایت کامپیوتري با تجهیزات کامل ،کارگاه مدارفرمان،کارگاه سیم پیچی ،کارگاه نقشه کشی ،کارگاه ورقکاری ،کارگاه جوش ، کارگاه ماشین افزار خدمات سازنده ای را به دانشجویان ارائه کرده است .
حوزه معاونت سما دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان در سال تحصیلی 84-83 در پنج رشته کامپیوتر ، الکتروتکنیک ، حسابداری بازرگانی، کودکیاری ( مربی بهداشت مدارس) و نقشه کشی عمومی اقدام به پذیرش تعداد 573 نفر دانشجو در مقطع کاردانی نمود.
هم اکنون درآموزشکده فنی و حرفه ای سما واحد مسجدسلیمان 1272 نفر شاغل به تحصیل هستند،که در رده سوم از لحاظ تعداد دانشجویان در آموزشکده های فنی و حرفه ای منطقه 6 می باشد . هدایت علمی این دانشجویان به عهده 90 نفر مدرس می باشد که در کنار21 نفر کارمند تمام وقت به تربیت و آموزش این دانشجویان مشغول هستند.
اساتید این آموزشکده قریب به 90 نفر می باشند که با تلاش خود توانسته اند در پیشرفت و ترقی تحصیل دانشجویان تاثیر گذار باشند .
از آنجائیکه یکی از دغدغه های فکری مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان و همچنین نگرانیهای معاون حوزه سما و کارکنان آموزشکده فنی و حرفه ای سما واحد مسجدسلیمان که با دانشجویان مستقیماً سرو کار دارند و مسایل و مشکلات را آشکارا مشاهده می نمایند ، داشتن یک ساختمان مستقل ، بزرگ و مجهز بوده،تلاش های زیادی در این رابطه انجام شده است و بالاخره از طرف جناب آقای ملک محمد زاده ریاست واحد دانشگاهی مسجدسلیمان قطعه زمینی را در محوطه این دانشگاه برای ساخت آموزشکده فنی و حرفه ای سما اختصاص داده شد.

و پس از پیگیری های فراوان کلنگ ساخت آموزشکده در زمینی به مساحت 6489 متر مربع به زمین زده شد که در این زمین ساختمانی در چهار طبقه با اسکلت فلزی است. نمای ساختمان از سنگ تراورتن گردویی 80 درصد و 20 درصد سنگ سمیرم اجرا خواهد شد . سقف ساختمان کامپوزیت بوده و شامل فضای آمفی تاتر ،کلاسهای درس ،اداری و آموزشی ،سالن آمفی تاتر ،کتابخانه ،اتاق انتشارات ،اطلاعات ،تلفنخانه ،سلف سرویس ،سالن غذا خوری برادران و خواهران و توزیع غذا ،سالن اجتماعات با ظرفیت 200 نفر که شامل رختکن برادران و کتابخانه که شامل مخزن کتاب –تحویل کتاب-سالن مطالعه برادران و خواهران و غیره می باشد . و به گفته مسئولین دفتر فنی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان این ساختمان یکی از زیباترین ، مستحکم ترین ، و مجهز ترین ساختمان ها موجود در سطح شهرستان خواهد شد که در آن از جدید ترین متدهای ساختمان سازی استفاده و با نمایی بسیار زیبا ساخته خواهد شد.

طرح های پیش بینی شده آینده این حوزه را به شرح ذیل اعلام می نماییم:
1- تاسیس و راه اندازی دبیرستان غیر انتفاعی کار و دانش در شهرستان
2- پیگیری احداث مجتمع آموزشی سما از پیش دبستانی تا پیش دانشگاهی برای پسران و دختران
3- تکمیل و تجهیز آزمایشگاه ها و کارگا ه های مدارس غیر انتفاعی سما
4- افزایش رشته های موجود آموزشکده فنی و حرفه ای سما و پذیرش دانشجو در رشته های کودکیاری با گرایش مربی کودک، تاسیسات الکتریکی ،امور دام و …
5- استخدام هیات علمی تمام وقت و نیمه وقت
6- جذب و استخدام کارکنان غیر هیات علمی
7 –تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه ها و کارگاه های مربوطه آموزشکده فنی و حرفه ای سما
8- بررسی تاسیس آموزشگاه زبان
برخي فعاليتهاي که اخيراً در آموزشکده انجام شده است.
1- راه اندازي سيستم تلفن گويا
2- اتوماسيون اداري (paper lass)
3- راه اندازي خط اينترنتisp
4- طراحي وب سايت آموزشکده سما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *